Relacja ze spotkania sieci konsultantów powiatowych w dniu 23.08.2017r. w CEN w Gdańsku
Na początku spotkania Pani Barbara Szymańska podsumowała badania monitorujące sieć oraz ewaluację sieci za poprzedni rok szkolny. Przedstawiła informację o planowanych szkoleniach i wydarzeniach dotyczących doradztwa zawodowego, między innymi ofertę form doskonalenia dla nauczycieli kształcenia zawodowego/doradców zawodowych na rok szkolny 2017/2018.
Rejestracja na platformie CEN Link do oferty:
Inne szkolenia, warsztaty, seminaria:
Pomorska Sieć Doradców Edukacyjno – Zawodowych – spotkanie informacyjne, 13.09.2017r. godz.16.00-17.30, CEN Gdańsk, sala 316
Wykorzystanie multimedialnych narzędzi diagnostycznych w praktyce doradcy zawodowego – narzędzia psychometryczne w wersji komputerowej – warsztat, 25.11.2017r. godz. 9.00 – 14.00 (sobota) CEN Gdańsk, sala 113
W ramach spotkania Pani Agnieszka Marusiak, doradca zawodowy z Centrum Rozwoju Talentów z Gdańska przedstawiła doświadczenia w zakresie pracy z radami pedagogicznymi, w szczególności filozofię i sposób myślenia, na których oparta była koncepcja spotkań z radami pedagogicznymi, spostrzeżenia dotyczące potrzeb nauczycieli oraz omówiła sposoby na wsparcie nauczycieli i wzbudzenie ich zainteresowania oraz zaangażowania do współpracy w zakresie doradztwa w szkole. ( dodatkowe informacje na temat Centrum na stronie www.centrumtalentow.pl ).
Kolejnym elementem spotkania byłą prezentacja Pana Jarosława Sikorskiego ze Stowarzyszenia Morena, który opowiedział o tym jak tworzone są punkty SPIinKa w szkołach w ramach projektu pt. „Szkolne Punkty Informacji i Kariery - doradztwo zawodowe dla uczniów”. W projekcie duży nacisk kładzie się na zaangażowanie w procesy doradcze uczniów, którzy przy wsparciu doradcy zawodowego uczą się zdobywać i udzielać informacji o edukacji i pracy oraz prowadzą warsztaty dla swoich rówieśników. Jest to ciekawy pomysł na innowacyjne prowadzenie doradztwa edukacyjno – zawodowego w szkołach.
Następnie Pan Leszek Szmidtke zaprezentował projekt „Przedsiębiorczość niejedno ma imię”. Projekt nastawiony jest na budowanie współpracy szkół z biznesem i umożliwia młodzieży wizyty w różnorodnych przedsiębiorstwach w celu zapoznania ich ze środowiskiem pracy, realiami zawodów i stanowisk pracy, kulturą organizacyjną firm. Wizyty te są też okazją do spotkania z przedstawicielami różnych zawodów. (dodatkowe informacje na stronie www.inspirujaceprzyklady.org.pl ).
Justyna Thiel